Aktualności - W czasie deszczu dzieci się (nie) nudzą!

W czasie deszczu dzieci się (nie) nudzą!

W czasie deszczu dzieci się (nie) nudzą!

Lato. Czas plażowania, grillowania, wakacji. W końcu nadchodzi dzień tak długo wyczekiwanego urlopu, a cała rodzina wesoło zaciera ręce na myśl o labie nad jeziorem, w górach lub lasach. Kiedy ruszacie w podróż, wszystkim dopisują humory, a dzieci radośnie podśpiewują na tylnych siedzeniach auta, rzucając od czasu do czasu słynne: „Tato, daleko jeszcze?”. Ale nikomu nie działa
to na nerwy, dzień jest zbyt piękny, by niecierpliwość maluchów mogła go zepsuć! By COKOLWIEK mogło go zepsuć…

…aż w końcu bajkę przerywa ulewa i wszystkie atrakcje trzeba odłożyć w czasie. Jak sprawić, by mimo odwołania obiecanej zabawy w wesołym miasteczku, nasze dzieci wciąż cieszyły się wspólnie spędzonym czasem? Niezawodne i bardzo proste zabawy dla całej
rodziny, które prezentujemy w naszym artykule, z pewnością ubarwią nieprzyjemną szarugę pechowego urlopu.

Ciepło-zimno

Prawdopodobnie każdy zna tę zabawę z dziecięcych lat. Ustalony przedmiot staje się skarbem, którego będą poszukiwać dzieci. Po dokładnym ukryciu go przez rodziców, pociechy poruszają się po pokoju w różnych kierunkach, intuicyjnie próbując znaleźć skarb. Jako podpowiedzi, rodzice mogą używać jedynie zwrotów ciepło-cieplej, zimno-zimniej, które w oczywisty sposób dają do zrozumienia jak blisko celu znajduje się mały poszukiwacz.

Kim jestem?

Inna wersja zgadywanek. Jeden z członków rodziny opuszcza pozostałych, którzy w tym czasie wymyślają dla niego tożsamość. Może być to sławna osoba, postać z bajki, zwierzę… Następnie delegowany wraca i zadaje pytania grupie, celem zidentyfikowania własnego ja. Warunek jest jeden – odpowiedzi, jakich udzielają najbliżsi, to wyłącznie „tak” lub „nie”. Nawet jeśli nasza rodzina jest mało liczna, z powodzeniem może spędzić czas na tego typu zgadywankach. Potrzeba do nich minimum trzech osób.

Budowanie bazy

Niezależnie od tego, w jakim jesteśmy miejscu, zawsze znajdziemy pod ręką przedmioty, z których można zbudować domek. Do tego celu przydadzą się koce, kołdry, poduszki, ręczniki, czy nawet ubrania. Wspólne tworzenie tajemnej przestrzeni, którą dziecko będzie miało na wyłączność, jest dla najmłodszych ekscytującą przygodą. Kto z nas nie marzył w dzieciństwie o swoich własnych czterech kątach, gdzie moglibyśmy się zaszyć przed szarością codzienności i przenieść w świat własnych fantazji? Mama i tata, którzy umożliwiają dziecku tego typu działania, automatycznie urastają w jego oczach do rangi najlepszych rodziców na świecie!

Magia cieni

Kiedy na dworze już się ściemni, warto sięgnąć po latarkę. Z jej pomocą możemy rzucić na ścianę plamę światła, na której następnie utworzymy przeróżne ciekawe cienie za pomocą własnych rąk. Dla bardziej kreatywnych może być to zaledwie początek zabawy – niech nasze cienie ożyją i opowiedzą swoją własną historię! Jest to dobry sposób na pobudzanie wyobraźni małych dzieci.

Co to jest?

Wyposażenie hotelowe lub przedmioty odnalezione w lesie nieopodal domku letniskowego, mogą być dla naszego dziecka ciekawymi nowościami. Zadaniem rodziców jest skompletowanie kilku różnych przedmiotów, które pociecha następnie bada z zamkniętymi oczami, by w końcu odgadnąć, co to takiego. Dużą frajdę sprawi dziecku przejęcie inicjatywy, więc warto zamieniać się rolami – raz przedmioty niech odgaduje mama, raz tata, a innym razem rodzeństwo. Drugą wersją tej zabawy może być „Co to za smak?”, jednak - jak wielu rodziców wie z doświadczenia - nie każdy malec będzie gotów zaryzykować degustowanie nowości w ciemno…

Zapasy

Które dziecko nie lubi od czasu do czasu mocować się z własnym tatą? Jeśli tylko jest ku temu okazja, warto zorganizować zawody, podczas których dzieci będą starały się przeturlać leżącego na plecach rodzica tak, by obrócił się na brzuch. Zabawa świetnie sprawdzi się w większym gronie i sprawi, że rodzeństwo zacznie współdziałać, by osiągnąć swój cel. Radość na twarzach maluchów po pokonaniu najsilniejszego na świecie taty jest bezcenna!

Koszykówka

Gra pobudzająca zręczność. Nie wymaga boiska ani piłki do kosza – ich rolę z powodzeniem może pełnić pokój i rolka papieru toaletowego bądź zawiniątko skarpet. A koszem uczyńmy wiadro. Kto trafi jak najwięcej razy, wygrywa! Dla utrudnienia, warto co parę rund zmienić miejsce wyrzutu lub pozycję kosza, na przykład ustawiając go nieco wyżej. Uśmiech na twarzy dzieci gwarantowany!
Podsumowując: nie ma się co przejmować tymczasową niepogodą! Kreatywność rodziców przenosi się na dzieci, dlatego zamiast ze smutkiem wpatrywać się w spływające po szybie krople deszczu, popuśćmy wodze fantazji i zorganizujmy naszym maluchom twórcze i ciekawe atrakcje z wykorzystaniem wszystkiego, co akurat znajdziemy pod ręką. Wystarczy odrobina dobrych chęci i wspólnego urlopu nic nie będzie w stanie nam zepsuć!

Michalina Reda

 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.